Як зберегти здоров`я дитини в період дистанційного навчання

Вже не вперше нам доводиться організовувати освітній процес з використанням технологій дистанційного навчання. У таких умовах фізичні навантаження на організм дитини помітно знижуються, а емоційні та розумові – ростуть. Це може призводити до стресу, порушень сну, роботи важливих органів та систем. Щоб уникнути негативних наслідків варто дотримуватися декількох порад.

  1. Робота за екраном монітора тільки в добре освітленій кімнаті. Завжди потрібно добре освітлювати робоче місце. Яскравість світла в кімнаті дитини завжди повинна дорівнювати яскравості екрана комп’ютера. Уникайте ламп високої інтенсивності, оскільки вони створюють відблиски на екрані.
  2. Використовувати ноутбуки або планшети під час навчання тому, що мобільні телефони дуже навантажують очі. Через те, що екран телефону менший за розміром ніж екран ноутбука, дитина дивиться на них з ближчої відстані. Аби зменшити навантаження на очі, лікарі радять чергувати роботу за екраном монітора з опрацюванням матеріалу з підручника та час від часу виконувати гімнастику для очей.
  3. Дотримання правильної робочої пози під час сидіння за монітором. Для збереження здоров’я хребта дитини поза під час сидіння за монітором під час онлайн-уроку повинна бути такою: ступні ніг – на підлозі або підставці для ніг, стегна – в горизонтальній площині, передпліччя – вертикально, лікті – під кутом 70 – 90 градусів до горизонтальної площини.
  4. Розташування монітора на відстані не менше 30 см від очей, тобто на відстані витягнутою руки. Важливим є і кут розташування екрана комп’ютера. Він має бути на 15-20 градусів нижче рівня очей від центру екрана.
  5. Дотримання правил регулярних перерв. Існує правило «20-20-6», що означає: кожні 20 хвилин діти повинні відводити погляд від екрана на 20 секунд на об’єкт на відстані 6 метрів. Ці короткі перерви дадуть очам можливість змінити фокус на віддалений об’єкт, а також допоможуть м’язам шиї розслабитись.
  6. Проведення часу на свіжому повітрі. Відпочинок на свіжому повітрі є одним із небагатьох факторів захисту від короткозорості (на свіжому повітрі дитина має можливість вдивлятися у віддалені предмети). Варто не забувати про користь сонця, що допомагає збільшенню вироблення вітаміну D, зміцненню імунітету та емоційного стану.
  7. Рухливі ігри та фізичні вправи. Малорухомий спосіб життя призводить до порушення обміну речовин, а звідси – ймовірність надмірної ваги, діабету, серцевих захворювань. Фізичні навантаження покращують крово-, лімфообіг, сприяють правильній роботі імунних клітин.
  8. Дотримання правильного та збалансованого харчування. Воно є надзвичайно важливим для всіх нас і особливо для дітей. Якщо раціон занадто бідний, не містить важливих вітамінів, мікроелементів, організм дитини не буде отримувати все, що йому потрібно для росту та розвитку.
  9. Здоровий сон. Вчені стверджують, що безпосередньо учні початкової школи повинні спати від 9 до 11 годин. За годину до сну потрібно уникати перегляду телепередач, мультфільмів з екранів. Отже, щоб запобігти негативним наслідкам у стані здоров’я всіх учасників дистанційного освітнього процесу, потрібно більше уваги приділяти процесу адаптації до нових умов навчання з урахуванням впливу цих умов на стан здоров’я учнів.