Протидія вербування дітей та підлітків
Війна триває! Головною перешкодою для ворога є наше єднання, саме тому він обирає чіткий напрямок боротьби: поширення пропаганди, вербуванню та залучення людей до диверсійної діяльності.
Найбільш вразливими категоріями, що легко піддаються впливу, стають діти та підлітки. Це спричинене особливостями їхнього психологічного розвитку, який перебуває на етапі формування.
Зазначимо, що за диверсії у військовий час передбачено кримінальну відповідальність до 15 років ув’язнення або довічне позбавлення волі.
Крім того, такі дії можуть суттєво ускладнити ситуацію в державі, чи стати серйозною загрозою для життя і здоров’я її громадян.
Щоб уберегти підлітків від вербування дорослі, педагоги та батьки у процесі навчання і виховання мають приділити особливу увагу формуванню деяких принципів.
- Сприяння формуванню критичного мислення, розвиток навичок прийняття відповідального рішення, оволодіння сучасними технологіями розв’язання складних ситуацій, цілепокладання у значимих для підлітка життєвих ситуаціях шляхом проведення практичних тренінгових занять, аналізу конкретних ситуацій.
- Підвищення правової свідомості та відповідальності шляхом інформування, ознайомлення із нормативними актами, розбір конкретних прикладів із застосуванням цих законів.
- Просвітницька робота з дітьми щодо медіаграмотності та медіагігієни (познайомити підлітків з прийомами онлайн-вербування та правилами їх уникання, навичками розрізнення фейкової інформації від достовірної, пояснити, яка інформація є секретною і які наслідки її розголошення матиме як для країни, так і для дитини, її рідних – точно треба).
- Протидіяти вербуванню можна також через формування сталої, свідомої системи цінностей, таких як патріотизм, відчуття національної приналежності та єдності. На відміну від передачі знань з будь-якої навчальної дисципліни націоналізм та патріотизм можуть успішно впроваджуватися у свідомості дітей та молоді лише наскрізно, через осибистий приклад та долучення до соціально значимих активностей.
- Такою проактивною діяльністю сьогодні є волонтерство, але в межах компетенції (як то виготовлення оберегів для військових, підготовка вітальних листівок, збір коштів від продажу власноруч виготовленого на ярмарках-продажах на конкретні потреби ЗСУ), створення молодіжних груп підтримки для дітей із родин ВПО, запровадження молодіжних проєктів.
- Налагоджувати довірливі стосунки у родині, спілкуватися з дітьми, цікавитися, як вони проводять свій час, в яких соціальних мережах зареєстровані, щоб мати можливість коректно пояснити можливі небезпеки, які несе та чи інша мережа, месенджер щодо можливого ризику вербування, які можуть бути наслідки, познайомити із схемами вербування, щоб зіткнувшись із чимось схожим, дитина була готова реагувати відповідним чином (протистояти тиски, маніпуляції, повідомити батькам та звернутися до поліції).